Municipalitatea extinde adăpostul pentru câini existent

Primăria Municipiului Giurgiu a continuat seria măsurilor întreprinse pentru rezolvarea problemei câinilor fără stăpân din oraş.

Astfel, după contractarea, prin intermediul S.C. Întreţinerea Peisagistică a Spaţiilor Verzi S.A., a unei firme de ecarisaj care să strângă câinii comunitari de pe străzile oraşului şi angajarea în cadrul aceleiaşi societăţi a unui medic veterinar pentru sterilizarea, deparazitarea şi îngrijirea patrupedelor, municipalitatea a luat decizia extinderii adăpostului pentru câini existent, capacitatea acestuia fiind insuficientă.

Zilele acestea, S.C. Administraţia Domeniului Public şi Privat Giurgiu S.A. a finalizat suplimentarea adăpostului cu 144 de locuri (48 de cuşti a câte trei câini), pe lângă cele 196 existente. În plus, s-a început lucrul la un corp nou, ce va cuprinde 162 de locuri, adică 54 de cuşti a câte trei câini.

Dacă vremea va permite, lucrările se vor finaliza în circa o lună.

Ultima modificare: 05.12.2012 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul “Cuplurile de aur” din municipiu felicitate de Primăria municipiului Giurgiu